برای افزایش تراز چیکار کنیم؟

چگونه خواب آلودگی هنگام درس خواندن پیش می آید،راهکار برطرف کردن آن چیست؟
مارس 28, 2021
جزئیات برگزاری آزمون پذیرش متقاضیان پروانه کارآموزی وکالت اعلام شد
مارس 31, 2021
نمایش همه

برای افزایش تراز چیکار کنیم؟

افزایش تراز و تمرکز، چگونه؟

مشکل عدم‌تمرکز تقریبا مشکل اکثر دانش‌آموزان است. برای داشتن تمرکز باید یک ذهن آزاد داشته باشید.

مثلا یک ورزشکار به هنگام ورزش فقط ورزش می‌کند و هنگام ورزش فقط به ورزش فکر می‌کند. وقتی درس می‌خوانید فقط درس بخوانید و وقتی می‌خوابید هم فقط خواب و استراحت را هدف قرار بدهید. اگر می‌خواهید ذهنی آزاد جهت افزایش تمرکز داشته باشید اولین روش این است که خواب خوبی داشته باشید.

بعد از آن بحث تغذیه است. مثلا خوردن صبحانه باعث افزایش ۲۰ درصدی تمرکز شما می‌شود. اگر دقت کرده باشید گاهی وقت‌ها قبل از شروع مطالعه وقتی نگاه کوتاهی به موبایلتان می‌اندازید و پیغام‌ها را چک می‌کنید و بعد موبایل را سریعا کنار می‌گذارید و به سراغ درس‌ها می‌روید متوجه می‌شوید که دقیقا همان پیغام‌ها در ذهنتان تکرار می‌شود و این تکرار به قدری است که تمرکز شما را از بین می‌برد.

بنابراین باید تمام عوامل عدم تمرکز را از زندگی تحصیلی خود حذف کنید و به خواب و تغذیه‌ی خود بها بدهید تا به زودی شاهد افزایش تراز خود باشید.

فوکوس تمرکز

هر مشکلی که به وجود می آید یک دلیلی به همراه دارد و تا دلیل و ریشه آن مشکل پیدا نشود نمی شود تصمیم درست گرفت و قدمی در راه برطرف کردن آن مشکل برداشت در مورد نداشتن تمرکز هم همین موضوع مطرح می شود نداشتن تمرکز میتواند دلایل مختلفی داشته باشد:

 ۱- حواس پرتی :

فکر کردن به چیزهای مختلفی که الان نمی توانی برایش کاری انجام دهی یا کاری که قرار است در آینده انجام دهی یا راجع به آن فکر کنید ممکن است حواست را پرت کند هر وقت افکار منحرف کننده ذهن به سراغ ما آمدند یک کاغذ برداریم آن فکر را بنویسیم و به خودت بگو بعداً راجع به آن فکر می کنم الان فقط باید درس بخوانم بر روی درس م تمرکز کنم

۲- گوشی تلفن همراه گوشی را یا کلا خاموش کن یا شبکه های مجازی را به حداقل برسان و یا کنترل شده و زیر نظر یک فرد از گوشی استفاده کنید.

 3- اختلال در خواب نداشتن خواب کافی یا بدخوابی هم می تواند علت عدم تمرکز باشد سال کنکور سال شاخ بازی نیست که بخواهید تا نصف شب بیدار باشید و از آن طرف تا ظهر بخوابید پس خوابتان باید منظم باشد اما اگر به دلایلی مثل استرس بدخوابی داشتید باعرقیات یا جوشانده های آرامبخش خواب بهتری داشته باشید اما مصرف دارو حتماً با نظر پزشک باشد.

هدف گذاری صحیح قبل از آزمون این موضوع خیلی تعیین کننده می باشد که بدانی می خواهی چیکار کنی بهترین زمان هدف گذاری چه موقع می باشد؟ 

روز قبل از آزمون چرا اصلاً این کار را کنیم؟ 

حال علت اینکه چرا روز قبل آزمون بایست هدف گذراری و ارزیابی موضعی از نکات و سوالات تقریبی داشته باشیم را بیان می کنیم:به غلط بعضی ها بعد از آزمون بلافاصله برای آزمون بعدی هدف گذاری و تحلیل آزمون بدون رفع اشکال و بدون تقویت تورقی و سریع به مطالعه ی مطالب بعدی می پردازند مثل اینکه لقمه از داهنشون گرفته باشند که کاملا اشتباه است.

چرا چون ما نمی دانیم برنامه ما چطور پیش می رود و اگر درس خواندن و مطالعه کامل نباشد و تمرین و تکرار تدریجی و پلکانی از مطالب ساده تا سخت همراه با مهارت و اثبات و روحیه و اعتماد بنفس خوب نداشته باشیم نتیجه ی کار چه می شود.

باز هم طبق همان هدفگذاری قبلی سر جلسه حاضر شویم چون یک هدف را مشخص کردیم سعی می کنیم به همان هدف برسیم هیچوقت از محیط رقابت و مواجهه شدن فرار نکنید ترس دشمن شماست حتی به مدت کوتاهی هم که شده باشد سر جلسه ی آژمون حاضر شوید. 

وقتی هدف گذاری صحیح و طبق انتظار انجام دهید مدیریت زمان آزمون طبق تلاش و اراده ی شما پیش می رود پس بهتر می باشد؛ سر جلسه بیشتر تمرکز ‌کنیم تا صحیح پاسخ دهیم و به هدف مطلوب برسیم با این کار به آزمون و کسیر رشدت جهت دهی خواهی داشت و میدانی تو اگر این کار را بکنی میانگین درصد و ترازت حتما بالا خواهد رفت.

توقع تراز و درصد خوب صرفا با تلاش بیشتر رقم نمیخورد افزایش تراز پیوستگی و استمرار می خواهد.

برای آزمون بعدی وقتی مجموعه اقدامات شما خارج از انتظار باشد افت انرژی صورت می گیرد؛یادمان باشد هیچ وقت بلافاصله بعد از از آزمون هدف گذاری را انجام ندهیم و بگذاریم برای روز قبل از آزمون.

دیدگاه ها بسته شده است